Miyom Nedir ?

2020 yılı Haziran itibarı ile çocuk aldırma fiyatları telefonla en çok sorulan konu olmakla beraber ben  olarak ilginç bulduğum , nerdeyse 20 li yaşlardan itibaren birçok bayanda ortaya çıkan ve menopozdan sonrada kendiliğinden gerileyen miyomdanda bahsetmek gerekir. Miyom, kadınların genital organlarında oluşan, kansere yol açmayan ( iyi huylu) tümörlere verilen isimdir. Miyomlar, ciddi bir rahatsızlık veya sorun olarak nitelendirilmez. Daha çok hamilelik döneminde rastlanan miyomlar, rahim içinde bulunur ve çapları 1 ile 15 cm arasında değişir. Otuzlu yaşlara gelmiş kadınların, yaklaşık üçte birinde miyom görülmektedir. Miyomların sayısı, kişiye göre değişkenlik gösterse de, sayıları elliyi bulabilmektedir. Hamilelikte katlanarak büyüyen miyomlar, menapoz dönemindeki kadınlarda küçülme eğilimi gösterirler.

Miyom tedavisi

                Miyomların tespiti, rahim bölgesine uygulanan ultrason veya muayene ile yapılmaktadır. Rahim içindeki yerine göre miyomlar üç gruba ayrılmaktadır. Miyom tipleri içinde en az rastlananı submuköz miyomlardır; bu miyom türü, rahmin iç yüzüne doğru büyür ve adet kanamalarında artmaya ve adet süresinin uzamasına neden olur. İkinci grup miyomlar, intramural miyomlardır. Bu miyom türü, en sık görülen ve rahmin kas yapısında büyüyen miyomlardır. Bu nedenle sık idrara çıkma, adet kanamasının çok olması ve süresinin uzun olması, karında ağrı ve rahimde dolgunluk hissine neden olurlar. Üçüncü grup miyomlar, subseröz miyomlardır. Bu miyom tipinde, genellikle kanama görülmez. Bu miyomlar rahmin dış yüzeyine doğru büyüdüğü için karın ağrısı, sırt ve bel ağrısı, kabızlık gibi sorunlara yol açarlar. Miyomlar, belli başlı belirtilerde şüphelenebilecek yapılardır. Buna göre, adet kanamasında artış, adet süresinde uzama gibi nedenlerle anemi oluşması, karında meydana gelen ağrı, dolgunluk duygusu, normalden fazla idrara çıkma ve kabızlık gibi sorunlar, miyom belirtisi olabilir. Miyomların kesin tespiti için ultrason ve manyetik rezonans (MR) yöntemleri yapılması gerekmektedir.

Miyom Ameliyatı


                Miyomlar, büyüme olmadıkça ve menapoz dönemi yakınsa, tedaviye gerek kalmamaktadır. Büyüyen ve sorun yaratan miyomlar için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri hormon tedavisidir. Bu tedavi, kalıcı çözüm üretmeyen ve ilaçları uzun süre kullanıldığında şiddetli menapoz belirtileri görülen bir tedavidir. Miyomektomi tedavisi, genel anestezi ile yapılan ameliyatla miyomların tek tek alınmasıdır; ancak, çok sayıda miyom taşıyan hastalarda uygulanması zordur. Son tedavi yöntemi de histerektomidir. Bu yöntemle, rahim tamamen alınmaktadır. Hamilelik istemeyen ve menapoza girmiş hastalarda tercih edilmektedir.
.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuk aldırma fiyatları

Çoçuk aldırma şartları

Çoçuk aldırma süresi

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.